Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: Dzień Zwycięstwa w Środzie Śląskiej

Dzień Zwycięstwa w Środzie Śląskiej

Jak co roku lokalne władze, organizacje i placówki oświatowe uczciły rocznicę zakończenia II wojny światowej. Powiatowe obchody odbyły się pod pomnikiem Żołnierzom Polskim.
– Dzisiejszy dzień jest szczególny. Wydawałoby się, że to dzień radości, lecz nie tak do końca... II wojna światowa była najokropniejszym konfliktem zbrojnym w historii świata. Wpłynęła ona na losy wielu narodów i krajów. Odcisnęła piętno na milionach ludzi. Dzisiaj, tutaj są z nami osoby, które pamiętają tamten trudny czas, wiedzą czym jest głód i holokaust, czym są poplątane wojenne losy. I właśnie tym osobom winniśmy pamięć i najwyższy szacunek. To nasz obowiązek wobec nich i wobec Ojczyzny – mówił starosta powiatu Sebastian Burdzy.
 
Jeszcze przed częścią oficjalną najmłodsi mieszkańcy miasta wykonali biało-czerwone kwiaty, którymi zapełnili specjalnie przygotowaną mapę Polski. Wielki, patriotyczny plakat był ich wkładem w obchodzone święto. Część oficjalna obchodów rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Pamięć o ofiarach II wojny światowej uczczono minutą ciszy i biało-czerwonymi wiązankami. Kwiaty pod pomnikiem Żołnierzom Polskim złożyły delegacje kombatantów, sybiraków, inwalidów wojennych, organizacji emeryckich i nauczycielskich, placówek oświatowych oraz lokalnych władz. Części artystyczna składała się z występów średzkich przedszkolaków oraz uczniów ze szkół z terenu powiatu m.in. Kostomłot, Lutyni i Ujazdu Górnego. Dzieci i młodzież tańczyły, śpiewały i recytowały wiersze. Dzięki nim obchody zrobiły się uroczyste i radosne.
 
Wszyscy, którzy wzięli udział w wspólnym świętowaniu mogli liczyć też na słodki poczęstunek w postaci patriotycznych pączków.  Wartę honorową przy pomniku pełnili funkcjonariusze Straży Miejskiej.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin