Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: Narodowe Czytanie w Środzie Śląskiej

Narodowe Czytanie w Środzie Śląskiej

Około 50 osób wzięło udział Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez Bibliotekę  Publiczną w Środzie Śląskiej. Wśród czytających był starosta Sebastian Burdzy.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa i polskiej literatury oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Pierwszym publicznie czytanym dziełem był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Kolejna lata to dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
 
W tym roku przedmiotem publicznego czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.  Od kilku  lat w akcji uczestniczy starosta Sebastian Burdzy. – W tym roku wcieliłem się w rolę Gospodarza. Impreza jak zwykle się udała, a jej dodatkową atrakcją był koncert Zespołu Pieśni i Tańca z Wrocławia. Kto miał czas, a nie przyszedł niech żałuje – napisał na swoim facebooku starosta. I nie sposób się z tym nie zgodzić. Czytający świetnie poradzili sobie z postawionym przed sobą zdaniem - brawa dla Renaty Kopackiej! - a występ zespołu był swoistą wisienką na torcie. Pięknie prezentowały się prace plastyczne nawiązujące do tegorocznej lektury, a przygotowane przez artystów z pracowni „Na Pietrze” Małgorzaty Boguckiej. Również poczęstunek był w klimacie i na stole dominowało swojskie jadło i taki też napitek.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin